Piotr Hercog
Piotr Hercog
Piotr Hercog
Piotr Hercog
Piotr Hercog

2016 BAIKAL ICE MARATHON

6.03.2016
Długość trasy: 42,195 km
BAIKALBAIKAL

Okrzyknięty jednym z najtrudniejszych maratonów na świecie, rozgrywany na zamarzniętej tafli jeziora Bajkał, w odległej Syberii. Ukończyłem go z czasem 3h 55 minut, co pozwoliło mi odnieść historyczne zwycięstwo - pierwszy raz na podium tego wyścigu stanął obcokrajowiec! Zajmuję pierwsze miejsce z ponad 12 minutową przewagą nad kolejnym zawodnikiem.

Srogie warunki klimatyczne Syberii

Na jeziorze Bajkał występuje ponad 20 rodzajów wiatru. Ma na to wpływ usytuowanie jeziora oraz ukształtowanie terenu wokół, gdzie w przeważającej części krajobrazu dominują masywy górskie. Pogoda jest trudna do przewidzenia i niezwykle zmienna. Nie bez znaczenia pozostaje działalność rzeki Angary (jedyna rzeka wypływająca z Bajkału). Niezamarzająca rzeka osłabia lód w południowej części zbiornika oraz przyczynia się do nieoczekiwanych, gwałtownych zmian pogodowych.

Pokrywa lodowa na jeziorze przekraczająca w zazwyczaj metr, poddawana nieustannym ruchom, w związku z czym tworzą się liczne nierówności, szczeliny oraz rozpadliny. Lód przybiera tu różne formy, od wypolerowanych płaskich powierzchni po zalegający luźny śnieg przypominający łachy piasku.

Temperatury o tej porze roku wahają się od -30 w nocy do zera w ciągu dnia, do tego wiatr jest w stanie obniżyć odczuwalną temperaturę nawet o kilkanaście stopni. Kolejnym nieprzyjaznym aspektem jest silnie operujące słońce, odbijające się od śniegu, powodujące łzawienie oczu, a w skrajnych przypadkach śnieżną ślepotę.